Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tannkosh 2013 (1)

24. 8. 2013

 dsc01493__.jpg

... letošní jubilejní 20.Tannkosh byl ve znamení počasi - špatného . Co kdo stihnul vidět z doprovodného programu ve čtvrtek a pátek , to viděl . Na víkend to mělo být horší . Jinak v pátek letadla přilétala a někteří zase odlétali ale z pátka na sobotu nocovalo na obou stranách vedle startovací dráhy podle komentátorú přes 1300 letadel . 

dsc01477__.jpg

... v sobotu ráno po snídani ( pěkná porce míchaných vajíček s houskama a kafem ) míří všichni piloti do stanu k meteorologovi . Na 14:00 předpovídá s milým úsměvem na tváři bouřkovou frontu s kroupami a silným nárazovým větrem že dorazí nad letiště .  

dsc01539__.jpg

... na frekvenci hlásí oficiálně špatnou předpověď počasí a vzápětí nato , že se chystá na odlet před bouřkou 700 letadel . Těm kteří se rozhodnou zůstat , vysílá rozhlas důrazné upozornění skoro každou čvrthodinu v německém a anglickém jazyku , aby si pevně přivázali svá letadla . Dá se říct , že vypuká skrytě panika a mnohým tečou nervy . Honza rychle balí stan , tankuje na čerpací stanici ... 

dsc01559__.jpg

... a zařazuje se do fronty několika stovek letadel , která s běžícími motory spíše postávají než popojíždí , protože vepředu dost předbíhají ( možná to měl být ten ZIP systém ale spíš to byla tlačenice) . Letadla , která přilétají do Warteschleife Nord a West a hlásí se na přistání jsou odkláněna za záložní letiště dle vlasního uvážení . Letové ukázky jsou zrušeny a letiště funguje pouze pro odlety . 

dsc01594__.jpg

... za Honzu se řadí tato nádherná replika historického stroje 

dsc01556__.jpg

  ... a v kabině odhaduju i přes ustaraný výraz našeho známého z minuléto "tankoše" ( viz. ZDE )

dsc01578__.jpg

... nekonečné čekání na vzlet 

... start domů 

dsc01601__.jpg

... Honza v pořádku odstartoval a tak jsem se vydal zpátky do stanového městečka . Náhle začali lidi okolo křičet - asi tři letadla po Honzovi startuje ta replika . Foťák jsem ještě neměl schovaný a tak jsem cvakal . Říkali pak potom okolostojící , že před replikou startoval nějaký těžký šestimístný a jestli nějak moc rozvířil jinak panující skoro bezvětří ... prostě zahlíd jsem , jak dvakrát nebo třikrát vybočil ze směru až nakonec zamířil vychýlen asi 30 stupňů ven z dráhy 

dsc01602__.jpg

... na plný plyn vjel do parkující Katany a vrtulí jí rozšmelcoval ocasní plochy 

dsc01603__.jpg

... stále na plný plyn projel asi tři stany , celtoviny a stanové tyčky lítaly na všecky strany doprovázené hrozným zvukem trhané látky 

dsc01604__.jpg

... a stále na plný plyn vjel až do kukuřice , kde se převrátil , pak zapích do země a až tam se motor zastavil

dsc01605__.jpg

... na místě zůstává jeden těžce a dva lehce zranění 

dsc01606__.jpg

... za chvíli vylézá z kukuřice po svých jeden z pilotů 

dsc01625__.jpg

... okamžitě jsou na místě 4 sanity a 2 hasičské vozy . Pořadatelé staví ochranné stěny . Na frekvenci je povel : všichni vypnout motory a nikdo nesmí s ničím hýbat . Letiště je uzavřeno pro veškerý provoz ( a to se blíží bouřková fronta ) . Za dvacet minut dosedá záchranný vrtulník . Můj dojem z nehody ještě byl , že pilot překontroval výchylky kormidel a rozházel si směr letu , proč ale za celou tu dobu nestáhl plyn  ... ( ? )

dsc01629__.jpg

... pořadatelé vyhánějí zvědavé diváky od Flight Line , ale všecko marné . Všichni pokývají souhlasně , ale nehne se nikdo . Pořadatelí slibují ( že se nikomu nic nestane  , když půjdou za čáru ) , jiní prosí ( ti slušní ) , jiní vyhrožují ( že se někomu něco stane , když nepujdou za čáru ) . Z čvrthodinku ale nastupuje jednotka Bundeswehru , kteří mají ve stanovém městečku několik vojenských letadel - a najednou bez říkání není mezi letadly ani noha .

dsc01643__.jpg

... asi za hodinu přilétá policejní vrtulník a několikrát oblétává místo nehody

 

( pokračování příště )